"Hát elszöktem az aszfaltromok alól. Mert hallottam az erdő zúgását." (Magashegyi Ugf.)
2015. február 26., csütörtök
Baranyai hunyoros
Szürke, sáros időben indultunk inkább csak kirándulgatni. Jóbarátom édesanyjától kaptam egy újságcikket egy szép kápolnáról, és ezt a lapot esztendő múltán az irodámban megtaláltam:) Aprócska falvak között így találtuk meg Marázát. Ahogy letettük a kocsit, meg is feneklett a sárban... Dombok között kényelmeset sétáltunk; itt kerülő helyett inkább átlábaltunk a szántáson.
A Mária-kápolnát a falusiak újították fel (aggastyánokkal együtt vannak úgy 170-en). A Zsolnay-cserép sajnos már megsérült, de látszik, hogy gondozzák a területet. Szívesen visszatérnék.
Visszafelé sétálva elég sok piros csészegombát (Sarcoscypha coccinea) találtuk, jó kép nincs, de a fajt címkézem. És megtaláltuk az első illatos hunyorokat (Helleborus odorus)! A virág a boglárkafélék családjába tartozik. Nálunk csak a Mecsekben és a Dél-Dunántúlon honos. Félörökzöld, mert levelei áttelelnek. Leírom, mert fontos: minden része mérgező.
A kocsinál kedves meglepetés várt bennünket: az egyik falusi segítségként kéziszerszámokat és cseréptörmeléket készített az autóhoz, mert látta, hogy parkoláskor elakadtunk. Végül egy mikrobusz segített vontatással, de az odafigyelés tényleg megható és mindannyiunkat megérintett. Le a kalappal! Folytatás jön.
Munkám-hivatásom az emberekhez, kedvteléseim a természethez kötnek. Bár szeretem a hegyeket és különösen ősszel hiányoznak, újra és újra rácsodálkozom az Alföldre, arra, ami a természetben, történelmünkben és kultúránkban a mienk.
Az idő megérlelte az internetes naplót, a végső lökést a digitális tükörreflexes technika adta. A blog elsősorban személyes napló; és amennyiben a képek engedik, hívogató . (A képek felhasználása csak a szerző(k) kifejezett hozzájárulásával történhet.)
Az öreg Topoly-fa Gerendás Csorvás felőli határában állt. A hatalmas termetű fehér nyár (populus alba)
Címkék a kereséshez
A főoldal jobb oldalán -ezen ablak alatt- látható "szóhalmaz" csak látszólag kaotikus. A szavakra kattintva azokhoz a bejegyzésekhez jutunk, amelyekben az adott faj, esetleg helyszín előfordul, az esetek nagy részében képekkel. Minél nagyobb egy szó, annál több bejegyzést, információt és képet találunk adott témáról. A szavak tehát interaktív hivatkozások, azaz címkék, amelyek segítségével kedvünk szerint keresgélhetünk a bejegyzések között.
A képekre kattintva azok nagyobb méretben is megnézhetők. Kilépés a galéria nézetből és visszatérés a szöveges leíráshoz az "Esc" billentyűvel.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése